Książkoholizm - pasja czy już choroba

Każdy kąt domowego zacisza wypełniają piętrzące się stosami opasłe tomy książek. Ilości niezliczone, trochę poukładane, a trochę nie. Półki, półeczki, szafki i witryny. Na i pod stołem, przy łóżku i pod poduszką. A co najważniejsze: kolejne w internetowym koszyku zakupów. Lista nie ma końca. Nowe must have i must read pojawiają się w myślach i zaprzątają spokój. Ich zapach.

Dotyk pod palcami.

Szelest papieru.

Każdy element tej książkowej układanki przyprawia o zawrót głowy i wywołuje myśl: chcę, potrzebuję, muszę mieć. 


Odwołać spotkanie tylko po to, aby poczytać;

Z przerażeniem słuchać, że inni nie czytają;

Zazdrościć innym pięknych, nowych książek;

Nie pożyczać swoich książek, a jeśli nawet to robić to niechętnie i z obawą;

Kupować więcej niż da się przeczytać;

Kochać piękne okładki, serie wydawnicze;

Wykorzystać każdą wolną chwilę i zarwać noc dla książki...


Znasz to z doświadczenia?

Jeśli tak to wysoce prawdopodobne, że jesteś KSIĄŻKOHOLIKIEM.


Czy to jeszcze pasja, czy już nałóg?

Czy jest gdzieś granica?

A może jesteś 'zwykłym' molem książkowym?


Mam wrażenie, że czasem sami przed sobą boimy się przyznać, że mamy z czymś problem. Z jednej strony cieszymy się i z dumą opowiadamy, że mamy pasję, że mamy swój mały czytelniczy świat. Z drugiej czujemy, że jesteśmy oceniani przez pryzmat tego, co i ile czytamy, ile kupujemy i ile mamy książek. Prawda jest taka, że dla każdego granica popadania w nałogowość będzie inna. Owy książkoholizm będzie dla jednej osoby zwykłym określeniem (może nawet takim z przymrużeniem oka), a dla drugiej poważnym problemem, chorobą, wymagającym kontroli, diagnozy i leczenia.

Czy to już nałóg?

Nie ma co ukrywać, że uświadomienie sobie własnego uzależnieniowego problemu jest szalenie trudne. Nie ważne, czy mamy problem z paleniem papierosów, alkoholem, internetem, hazardem, czy też książkami pierwszym krokiem musi być samoświadomość. 

W przypadku książkoholizmu zjawisko jest o tyle trudne, że trudno zrozumieć nam, że zwykłe książki mogą wywołać nałóg. A jednak!Jak bowiem inaczej wytłumaczyć sytuację, w której posiadając ogrom książek w domu kupujemy następne, następne i następne - wiedząc już na starcie, że nie damy rady ich przeczytać, że kupujemy żeby mieć, posiadać, podotykać, popatrzeć, postawić na półce i napawać się ich widokiem, że oddajemy ostatnie oszczędności, albo rezygnujemy z innych rzeczy, aby tylko uzupełnić 'zapasy'?

Oczywiście granica między książkoholizmem a zakupoholizmem robi się tutaj ulotna. Wróćmy jednak do diagnozy! 

Objawów poza potrzebą kupowania jest więcej.

Wejdziesz do każdej księgarni i każdej biblioteki, żeby 'pozwiedzać'?

Znasz wszystkie zapowiedzi wydawnicze i śledzisz z zapartym tchem rynek wydawniczy?

Nie możesz spać bo tak bardzo przeżywasz zakończenie książki lub losy ulubionego bohatera? Pojęcie szczęścia utożsamiasz tylko i wyłącznie z możliwością przeczytania w spokoju książki?


Ok, ale powiecie - Iwona, stop, stop! Ja mam te wszystkie cechy, ale nie uważam się za nałogowca. A nawet jeśli to uważam to 'uzależnienie' za zdrowe. Ba! Nawet próbuję zarażać innych swoją 'chorobą'...


I tu dochodzimy do sedna.

Uważam bowiem, że wbrew temu co niesie owy -holik to książkoholizm jest zjawiskiem pożądanym. Rozczytane społeczeństwo to społeczeństwo inteligentne, świadome, elokwentne. Nałóg ten może dać wiele dobrego. Rachunek zysków i strat zdecydowanie przeważa w stronę tych pierwszych. 


Jedyne obawy można mieć w owym zapomnieniu przy wydawaniu pieniędzy na książki. Umiar i zdrowy rozsądek jest tu potrzebny.


Kochajmy więc książki, czytajmy najwięcej, jak się da, dzielmy się ową pasją, pamiętając jednocześnie, aby kupować tyle, na ile nas stać, i ile realnie jest w stanie pomieścić nasz dom 🥰


Komentarze

instagram

Copyright © Recenzowane.pl