#56 "Twoja światłość" Annalie Grainger

 

"Światłość będzie was chronić zgodnie ze swoją wolą" 

Kiedy sięgałam po tę książkę byłam przekonana, że mam przed sobą lekką, prostą powieść młodzieżową. Jakie było moje zdziwienie, gdy na kolejnych stronach robiło się mroczniej i bardziej tajemniczo... 
Jestem skłonna zaryzykować stwierdzenie, że to thriller psychologiczny. Chwilami mamy tu banalny i prosty język, ale wynika to z faktu, że bohaterowie to nastolatkowie. Zabieg ten dodaje więc niewątpliwie książce autentyczności.Na początku książki poznajemy 16-letnią Lil, której siostra zaginęła cztery miesiące wcześniej. Nastolatka nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i każdy dzień to dla niej nadzieja, że siostra się odnajdzie. Pewnego dnia Lil jadąc rowerem spotyka na swojej drodze Alice, która niewątpliwie potrzebowała pomocy. Lil bez chwili zawahania zabiera dziewczynę do domu, aby opatrzeć jej rany i tam na spokojnie zdecydować "co dalej"....Tymczasem na zewnątrz zaczyna szaleć burza, ulewny deszcz i wszytsko spowija mrok.
Równolegle poznajemy stopniowo wspólnotę Siostrzeńskiej Światłości, jej członkinie, obyczaje, rytuały...
Jaki związek ma Alice że stowarzyszeniem? Czy Lil odkryje prawdę o swojej siostrze i odnajdzie ją? Czy w Mroku kryje się niebezpieczeństwo?

Książka mroczna, ale warta uwagi. Ukazuje funkcjonowanie sekt i to jaką mają siłę przebicia i oddziaływania na młodych ludzi. Dowodzi, że człowieka, zwłaszcza tego młodego, można w bardzo prosty sposób zmianipulować i popchnąć do nawet najgorszych czynów.Ale tematyka sekt to nie jedyny temat książki. Nie mogłam bowiem przejść obojętnie obok emocji, które towarzyszyły Lil po zaginięciu jej siostry. Lil nie potrafi sobie z ową stratą poradzić, a w pewnym sensie została z nią sama, ponieważ nawet matka dziewczyn wymaga z jej strony stałego wsparcia. Lil żyje z poczuciem winy, z ciągłą niepewnością i nadzieją. Dodatkowo trudna relacja rodzinna nie pomaga jej uporać się z zagnięciem siostry...

Książka może być przestrogą dla młodzieży w kwestii zasad funkcjonowania sekt i uczyć większej ostrożności i przezorności.

Jeśli nie lubicie typowych "słodkich", "banalnych" młodzieżowek to będzie to zdecydowanie pozycja dla Was!


Wydawnictwo YA!

Tytuł oryginału: In Your Light

Tłumaczenie: Agnieszka Walulik

Premiera: 10.02. 2021

Str. 352
Komentarze

instagram

Copyright © Recenzowane.pl