#57 "Ukryte" Lisa Gray

 Często zdarza się Wam, że czytając jedną książkę wiecie już, że sięgniecie po następną z serii? Ja już wiem, że po przeczytaniu książki "Ukryte" Lisy Gray chcę, muszę! przeczytać "We mgle". Wprawdzie kolejność nie ta, ale trudno 🥰


"Ukryte" to historia oparta na dość popularnym i często przywoływanym w literaturze, ale też kinematografii motywie. A mianowicie mamy skazańca w więzieniu wobec którego ma zostać wykonany wyrok kary śmierci. Do egzekucji pozostaje zaledwie kilka dni i nagle pojawia się ktoś (w tym przypadku prywatna detektywka na prośbę siostry skazanej), kto ma dowieść niewinności skazanego i zapobiec wymierzeniu kary.

Detektyw Jessica Show z książki "Ukryte" to zdecydowanie kobieta twarda i wiedząca czego chce od życia. Jest bardzo konkretna i uparta w trakcie prowadzonego śledztwa. Nie przebiera w środkach i drąży każdy, nawet najmniejszy, najbardziej błahy trop. Oczywiście nie zdradzę Wam, czy udało się jej zapobiec egzekucji, czy skazana faktycznie była winna podwójnego zabójstwa swoich przyjaciół.

Powiem jedynie, że autorka wodzi czytelnika za nos praktycznie przez całą książkę. Gdy wydaje Ci się, że już wiesz, że już zostałeś naprowadzony na właściwy trop do rozwiązania zagadki - nagle pojawiają się nowe okoliczności, nowe dowody i....zabawa zaczyna się od początku. Po przeczytaniu całej książki muszę też stwierdzić, że sam tytuł "Ukryte" jest bardzo trafiony. Z perspektywy osoby, która zna zakończenie wiem już, że tytuł dobrze oddaje ową pogmatwaną historię.

Z ciekawostek dodam, że fabułę poznajemy z dwóch perspektyw. Z jednej czasy współczesne (tu działania detektywki), a z drugiej ukazanie historii sprzed 30 lat przez narratora wszechwiedzącego. Prowadzi to do tego, że to czytelnik "wie" czasem o jakichś zdarzeniach szybciej niż prowadząca dochodzenie Jessica Show. Muszę przyznać, że rzadko spotykam się z takim zabiegiem w książkach, ale naprawdę mi się to podoba.Zatem, czy warto? Warto. Zwłaszcza dla osób, które lubią, gdy ciągle się coś dzieje, gdy nie ma nudy, gdy jest dużo zagadek, tajemnic. Znajdziecie to wszystko w książce "Ukryte".

Komentarze

  1. Bardzo, ale to bardzo lubię detektywistyczne powieści i bardzo często je czytam, ponieważ lubię różnego rodzaju opowieści i tajemnice, które jednocześnie rozwiązuje czytając książkę. Jakiś czas temu zainteresował mnie nawet internetowy sklep detektywistyczny i dostępne w nim różnego rodzaju gadżety. Są one świetne, jeśli chodzi o wykonywanie pracy detektywa, ale też są świetne, aby na co dzień się nimi interesować i korzystać na różne sposoby. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Każdy tam znajdzie coś dla siebie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright © Recenzowane.pl