#19 "Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt" Nick Caruso, Dani Rabaiotti


Książka, która uczy, bawi, a przede wszystkim wciąga.
Jeśli masz dystans do siebie i świata, który Ciebie otacza musisz po nią sięgnąć. Jeśli tego dystansu Tobie brakuje i już samym tytułem czujesz się zgorszony, urażony – sięgnij po nią jeszcze szybciej! Nie bądź śmiertelnie poważny! Przecież nic co ludzkie nie jest nam obce…
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ spotkałam się już z pierwszymi negatywnymi komentarzami wskazującymi przede wszystkim na to, że tytuł książki jest zbyt wulgarny i w łatwy sposób może urazić czyjeś… poczucie dobrego smaku… Co więcej! Wskazuje się, że to książka dla dzieci, zatem tak krzykliwy tytuł jest zdecydowanie nie na miejscu. Nie do końca trafiają jednak do mnie argumenty krytyków. Czy bowiem nasza fizjologia jest dla nas powodem do aż takiego wstydu (zakładając, że w ogóle jest wstydliwa)? Czy naprawdę w XXI wieku „pierdzenie” jest tematem tabu, którego lepiej nie ruszać, aby uniknąć…mało przyjemnego zapachu („smrodku”)?
Ok, jasne! Może to kiepski temat do porannej kawy, czy rozmowy na randce, jednakże książka „Czy to pierdzi?” pokazuje nam w jaki sposób można rozmawiać o czymś, co nie jest powodem do dumy, chwalenia i wystawiania na światło dzienne. Czy to sekretne (gazowe) życie zwierząt jest na tyle interesujące by o tym pisać? Okazuje się, że tak. I muszę przyznać, że bardzo cieszę się, że taka pozycja powstała i trafiła w moje ręce. Nadaje ona bowiem tematowi wstydliwemu nowe oblicze i pomaga poznać szczegóły o których do tej pory wielu z nas nawet nie pomyślało.
Proszę… rozejrzyj się po swoim mieszkaniu. Bardzo prawdopodobne, że u twojej nogi siedzi właśnie Twój pies, który – pierdzi! Pewnie nie raz to zaobserwowałeś! J Dlaczego tak się dzieje? Czy tylko Twój pupil to robi? Jeśli tak to w książce znajdziesz „przepis” na ograniczenie tego sposobu „okazywania” przez psa jego miłości do Ciebie.
 A kot? Niestety! Jest równie często „puszczającym bączki” zwierzątkiem domowym jak chomik, czy królik.Książka prezentuje nam aż 80 gatunków zwierząt. Znajdziemy tu opisy, ciekawostki i zabawne ilustracje. Szata graficzna książki została dopracowana i przemyślana. Każda strona książki zostało poświęcona innemu zwierzęciu. W nagłówku znajdujemy nazwę, nazwę naukową (określenie gatunku), następnie pytanie treści „Czy pająk pierdzi?”, odpowiedź tak/nie/nie wiadomo, a następnie opis danego gatunku. Na końcu książki znajdujemy słowniczek wyjaśniający pojawiające się wcześniej pojęcia i terminy np. archeony, allomon, klad.


Warto jeszcze wspomnieć, że wśród wymienionych w książce gatunków pojawił się również Homo sapiens. Jeśli jesteście ciekawi, co nauka mówi o naszych bączkach to tutaj to znajdziecie. Kilka faktów, trochę historii i duuużo prawdy o nas samych.Podsumowując. Książka, którą warto przeczytać. Pisana z humorem, dystansem, ale jednocześnie przemycająca sporą wiedzę. Idealna do poszerzenia wiedzy dla dorosłych i jako ciekawostka naukowa zachęcająco młodszych do poznawania otaczającego nas świata przyrody.
Szczerze polecam!


Wydawnictwo Insignis
Tytuł oryginału: Does It Fart?: The Definitive Field to Animal Flatulence
Premiera: 04.04.2018 r. 
Stron 143


Komentarze

instagram

Copyright © Recenzowane.pl