#46 "Madame Pylinska i sekret Chopina" Éric Emmanuel Schmitt

Dziś w kilku słowach opowiem Wam o książce, do której podchodziłam z ogromnym dystansem.  Z jednej strony pojawiła się ciekawość jaką wzbudzało we mnie nazwisko autora, a z drugiej  zupełnie obca mi tematyka. Stwierdziłam jednak, że skoro francuski autorytet literacki pisze książkę, w której jedną z głównych ról przekazuje Polce, a ponadto skupia się na Chopinie, to pozycja ta zasługuje na to, żeby dać jej szanse."To muzyka narzuca swą rzeczywistość umysłowi. Pozostaje czysta. Nie wyraża uczuć, lecz je pobudza..."

Éric Emmanuel Schmitt w niezywkle lekki i dostępny nawet dla laika sposób przedstawia, czym jest muzyka, sztuka i prawdziwa pasja. Eric opowiada, że gdy tylko pierwszy raz usłyszał kilka dźwięków chopinowskich kompozycji wypływających spod palców swojej ciotki grającej na fortepianie wiedział, że musi zgłębić tajniki gry na tym instrumencie. Trafia więc pod skrzydła polki, Madame Pylinskiej, która jest kobietą nietuzinkową, wyjątkową i oryginalną. Określenia te pasują jednak nie tylko do stylu jej bycia, charakteru i usposobienia. To przede wszystkim cechy jakimi można określić jej metody nauczania. Przez wiele lekcji bohater nawet nie usiadł przy fortepianie. Madame Pylinska rozpoczęła jego muzyczną edukację od skupienia się na takich detalach jak budowanie lekkości, wrażliwości, wyciszeniu, skupieniu i harmonii. Eric miał chociażby zbierać kwiaty bez strącania kropel rosy, wsłuchiwać się w ciszę, obserwować ruch liści na młodych drzewach i uprawiać miłość ze swoją kochanką przed wygrywaniem kolejnych Chopinowskich utworów...
Madame z każdą lekcją wywierała na Ericu coraz większy wpływ, a lekcje muzyki stały się dla niego bezcennymi lekcjami życia... Z czasem okazuje się, że muzyka doprowadziła Erica do odkrycia jego wielkiej, prawdziwej miłości... jakiej? Tego już Wam nie zdradzę, sięgnijcie po książkę :)


"Kocha się naprawdę jedynie wtedy, gdy nie jest się zakochanym."

Dodam tylko, że nawet jeśli muzyka jest Wam tak obca jak mi to warto poświęcić te kilkadziesiąt minut na lekturę „Madame Pylinskiej...”. Lekka, przyjemna, chwilami zabawna... Pełna głębokich myśli i tez, które zdradzają wiele życiowych prawd. Ukazuje niezwykłą miłość i pasję, bezgraniczną wiarę we własne przekonania. Pod przykrywką muzycznych spotkań bohater i czytelnik są edukowanii w zdecydowanie szerszym zakresie...  "Madame Pylinska i sekret Chopina" to książka o odkrywaniu talentu i swojego przeznaczenia. To niekończąca się lista prawd o życiu i człowieku. To dowód na to, że to jak coś jest postrzegane zależy od punktu widzenia i nastawienia. To, czy będziemy otwierać się na nowe i poszerzać swoje horyzonty zależy tylko od nas.
Sięgnijcie po tę książkę - naprawdę warto... ja jestem pozytywnie zaskoczona.


Wydawnictwo Znak
Tytuł oryginału: Madame Pylinska et le secret de Chopin.
Premiera: 27.02.2019
Tłumaczenie: Łukasz Müller 
Strony: 96

Komentarze

instagram

Copyright © Recenzowane.pl