#3 "Gra Anioła" C.R. Zafón

"Niektórzy sądzą, że to książka wybiera nas" - C.R.Zafón "Gra Anioła"

Dziś dzień refleksji i powrotu do książki, która zagościła w moim domu dawno temu - już nawet nie pamiętam kiedy. Trafiła do mnie przypadkiem i do dziś traktuję ją jak swoją 'biblię' (tak, tak wierzący mogą się oburzać). Ja mam do niej szacunek, sentyment i zawsze zajmuje honorowe miejsce na półce. Czytałam ją kilka razy od deski do deski, sięgam po nią by przekartkować, przeczytać fragment... dla mnie jest wyjątkowa.

Z uwagi na tytuł wpisu wiecie już o jakiej książce mowa. Zaznaczę, że gdy sięgałam po "Grę Anioła" Carlos Ruiza Zafóna nie znałam "Cienia wiatru". Z perspektywy czasu nie uważam, żeby w czymś mi to przeszkodziło - może jedynie lektura "Cienia wiatru" po "Grze Anioła" sprawiła, że Barcelona była mi bliższa, znana... chwilami miałam nawet wrażenie, że wracam do "Gry Anioła" (ale o tym opowiem przy recenzji książki "Cień wiatru").

W moje ręce trafiło bardzo przyjemne wydanie - grube okładki idealnie wykończone. W środku dobrze wklejone, czy wręcz podszyte kartki. Przyjemny papier, nie męcząca wzroku czcionka. Wydawnictwo Muza dopieściło książkę w każdym detalu.  Uwielbiam zapach papieru, zapach książek - ale ta pachnie wyjątkowo... Zdradzę Wam sekret....jestem fetyszystką - kocham papier, ten czysty i zadrukowany, dlatego mogę czytać bez końca, zapach książki wprowadza mnie w stan szczęścia. Im więcej książek tym lepiej - swoją drogą zarabiam za mało by wykupić księgarnię :)


Wróćmy jednak do "Gry Anioła".
Wyobraźcie sobie, że ktoś pokaże Wam miejsce, o którym wiedzą nieliczni, może ... wybrani, ale przede wszystkim nie możecie o tym nikomu powiedzieć.  Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia stajecie przed starymi, drewnianymi drzwiami. Na tych drzwiach znajduje się odlana z brązu kołatka w kształcie śmiejącego się diabełka. Zapukajcie nią w te stare, zniszczone drzwi trzy razy... Czy jednak jesteście gotowi przekroczyć próg Cmentarza Zapomnianych Książek?

Barcelona. Miasto, które w "Grze Anioła" stanowi scenę dla intryg, tajemnic, namiętności. Miasto, w którym w labiryncie uliczek ukryty jest Cmentarz Zapomnianych Książek.  Miejsce, które dla bohatera książki Davida Martina staje się wyjątkowe mimo swych tajemnic i mroczności. Okryta mgłą Barcelona jest dla niego miejscem, w którym od dziecka pielęgnuje swoją miłość do książek, w której walczy ze swoją miłością do kobiety, w której praca, choroba i inne problemu są jego codziennością. 

"Poezję pisze się łzami, powieść krwią, a historię rozczarowaniem" - C.R.Zafón "Gra Anioła"

Czy w tej plątaninie miłości, intryg i tajemnic bohater odkryje, kto chce pozbawić go życia? Czy będący spełnieniem jego marzeń dom z wieżyczką stał się jego domem przez przypadek? Czy gorące uczucie do Cristiny przetrwa? I czym jest tytułowa Gra Anioła? Carlos Ruiz Zafón stworzył świat, w którym książka staje się motorem napędowym działań postaci, w którym Barcelona staje się doskonale opisanym tłem intryg i tajemnic. Jeśli nie boicie się zakochać w mieście, które będziecie znać tylko z kart książki, jeśli lubicie poznawać mroczne tajemnice sięgnijcie po "Grę Anioła". 
Jestem pewna, że Was nie zawiedzie!  


Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA 
Tytuł oryginału: EL JUEGO DEL ÁNGEL
Warszawa 2015
Stron: 605


Komentarze

instagram

Copyright © Recenzowane.pl