#27 "Shinrin - Yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych" dr Qing Li

Zabiegani, zmęczeni... w miejskim zgiełku często zapominamy czym jest natura i jak wiele tak bardzo wartościowych dla człowieka cech skrywa. Przyroda, która nas otacza, mimo naszej ciągłej ingerencji, ukazuje nam swoje piękno i dzieli się owocami swojego istnienia. 
Jedną z piękniejszych postaci natury - tej czystej, dziewiczej - jest las. 

"Odgłosy lasu, zapach drzew, słońce rzucające promienie przez liście, świeże, czyste powietrze - wszystko to przynosi nam poczucie ukojenia".
Czy jednak potrafimy czerpać z dobrodziejstw lasu garściami? Czy potrafimy dostrzec to, co nam oferuje? Jestem przekonana, że nie. Nasza wiedza sprowadza się zapewne do wiedzy bardzo elementarnej, takiej która pozwala odróżniać nam podstawowe gatunki drzew, roślin, zwierząt. 
Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że to, co znamy jest tylko niewielkim elementem przyrodniczej układanki. Las to ogrom informacji, ogrom możliwości i nade wszystkim ogrom wiedzy.Na nasze szczęście są ludzie, którzy nie pozostają obojętni na dobrodziejstwa przyrody - uczą się jej i uczą nas - rozwijając naszą świadomość, otwierając nasz umysł na to, co nas otacza. 
Doskonałym przykładem takiego człowieka jest dr Qing Li - ekspert w dziedzinie medycyny leśnej, który w swoich badaniach dowodzi, że obcowanie z drzewami ma ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie (obniża ciśnienie, zmniejsza stres, pobudza układ odpornościowy). Dr Qing Li przekazuje na nasze ręce niezwykłe kompendium wiedzy w postaci książki "Shinrin - yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych".Czy książka ta faktycznie pokazuje jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym człowiekiem? Ja jestem przekonana, że tak. A przekonanie to pojawiło się już od pierwszego kontaktu z książką. Bez wątpienia jest ona kopalnią wiedzy o lesie. 
Czym jednak jest owe tytułowe SHINRIN - YOKU? Shinrin - yoku to kąpiel leśna - w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu. To sztuka spędzania czasu w lesie, to japońska kultura i sposób na budowanie naszych więzi z naturą. Jak się okazuje, aby ją poznać wystarczy spacerować po lesie, chodzić boso po trawie...Ta książka to jednak nie tylko pusta teoria! Znajdziecie tutaj informacje, co dają nam ćwiczenia na świeżym powietrzu, jak spać zgodnie z rytmem natury, jak pozyskiwać olejki z leśnych drzew i roślin i jak je wykorzystywać w leczeniu...

Zaproszenie lasu do domu okazuje się zatem nie być wcale takie trudne. Jeśli posiądziemy ową umiejętność las zacznie wzbudzać w nas niezwykle pozytywne i oczyszczające emocje. 

"Przyroda karmi nasze dusze i przynosi nam radość"

Jeśli jesteś tak samo zabiegany jak ja, tak samo  Twoje życie kręci się dookoła pracy, komputera, telefonu, samochodu.... podaruj sobie chwilę przyjemności i razem z książką "Shinrin - yoku" w dłoni idź na spacer do lasu. A tam? Weź już tylko głęboki oddech i poczuj, jak tym prostym gestem odbudowujesz swoje więzi z naturą...P.S. Książka zachwyca grafiką. Poza grubą oprawą, papierem bardzo dobrej jakości znajdziecie tutaj również ogromną ilość pięknych zdjęć. Lektura tej książki to przyjemność dla wszystkich zmysłów. 


Wydawnictwo Insignis
Premiera: 18 kwiecień 2018 r.
Stron: 320

Komentarze

instagram

Copyright © Recenzowane.pl