#6 "Zakazane życzenie" Jessica Khoury

"- A co ty wiesz o miłości?                                                                                                                                            - Wiem, że to musi być wybór.                                                                                                                                   - Och, mój naiwny złodzieju  - Przerywam na moment, by spojrzeć mu w oczy. - Miłość rzadko ma coś wspólnego z wyborem."

Gdy przenosimy się w książkowy świat magii i czarów to świat dokoła nas wydaje się nie istnieć w znanym nam wymiarze. Zaczynają nas otaczać przedmioty, zjawiska i stworzenia wyjątkowe, piękne, magiczne i idealne. Mają w sobie taką elektryzującą moc... świat bajek i baśni dla każdego czytelnika - niezależnie od wieku - otworzy nowe możliwości, nowe pragnienia, a nade wszystko pobudzi wyobraźnię, nawet tę najbardziej uśpioną.
Czy stanie się tak jeśli sięgniecie po książkę "Zakazane życzenie" autorstwa Jessicy Khoury? Zdecydowanie - nie mam co do tego żadnych wątpliwości!!

Są jednak pewne zastrzeżenia! Jeśli nie lubicie magii, jeśli nie lubicie historii miłosnych, jeśli nie lubicie piasku i scenerii tonącej w nieskończonej ilości barw... darujcie sobie i wybierzcie jakiś kryminał :)
Zapomniałabym - książka jest przeznaczona przede wszystkim dla zagorzałych przeciwników dopuszczania do władzy kobiet. Dla tych, którzy uważają, że kobiety są słabe, nic nie znaczące i skazane na porażkę.  Dlaczego? Bo świat "Zakazanego życzenia" to świat, w którym kobiety dochodzą do głosu i walczą z byciem marionetkami w rękach mężczyzn...Zastanawiacie się pewnie, o co chodzi z tym całym 'Zakazanym Życzeniem'? Śpieszę z wyjaśnieniem. Jak już pewnie się domyślacie (chociażby spoglądając na okładkę książki) mamy tu baśniową historię zaczarowanej lampy. Jak jest lampa jest i dżin. Z dżinami natomiast wiąże się nierozerwalnie temat spełniania trzech życzeń - to taka historia o złotej rybce (zamiast wody piasek, zamiast rybki magiczny duch).  Poza dżinem - który tutaj dla odmiany jest  - KOBIETA, spotkamy jeszcze Aladyna (tym razem bez latającego dywanu, jednakże i ten dałby pewnie radę ukraść - Aladyn para się bowiem złodziejstwem). Poza nimi spotkamy tutaj kilka ludzkich barwnych postaci i innych dżinów posiadających ogromną moc. Całością tego baśniowego świata rządzi kilka twardych zasad. Wypowiadane życzenia muszą być przemyślane ponieważ niosą za sobą zawsze jakieś konsekwencje i z tego też powodu część życzeń należy do tych zakazanych. 

Książka oferuje nam niezapomnianą podróż w poszukiwaniu miłości i wolności. Znajdziemy w niej pogoń za pragnieniami, marzeniami i potrzebami. Wielokrotnie jednak dążenie za tym czego pragną bohaterowie okupione jest cierpieniem i licznymi ofiarami. Wybory przed którymi stają mogą już na zawsze odmienić ich życie. Czy starcie świata ludzi i magii doprowadzi do upadku człowieka? Czy miłość jest grzechem, źródłem niewoli, a jej konsekwencją będzie tylko ból? 
Przekonajcie się sami...Ja książkę pochłonęłam w dwa wieczory. Naprawdę nie mogłam się od niej oderwać. Znowu poczułam się jak mała dziewczynka. Książka pozwoliła mi się na chwilę oderwać od szarej rzeczywistości i przenieść się do barwnego świata, w którym wszystko jest możliwe, a dookoła unosi się woń cynamonu.

Technicznie? Jest się do czego przyczepić, ale tym razem nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Liczy się pomysł, fabuła. Język, w którym co chwilę znajdujemy zwroty 'z naszych czasów' sprawia tylko, że książkę czyta się łatwiej i przyjemniej. Autorka (lub tłumacz?) nie silili się bowiem na utrzymanie języka właściwego dla tego sprzed setek lat. I dobrze. Skupiamy się na akcji, bohaterach i ich problemach. Zatapiamy się w świat magii prosto, delikatnie... 
Książkę czytałam w wersji elektronicznej dzięki portalowi czytampierwszy.pl. Jestem jednak pewna, że tradycyjna papierowa wersja książki niebawem stanie na mojej półce. Nie mam w swojej biblioteczce bajek, baśni itp. więc ta będzie świetnym uzupełnieniem braków.

Lektura jest lekka i przyjemna dlatego szczerze polecam!


"Miłość nigdy nie jest zła. I tak jak powiedziałaś, nie jest wyborem. Ona po prostu się wydarza, a my jesteśmy wobec niej bezradni."

Zapraszam na IG

Komentarze

  1. Jak tutaj jest pięknie ! Muszę koniecznie nadrobić wszystkie Twoje recenzje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na szczęście póki co nie ma ich za wiele :) ale miło mi że się podoba :) Pozdrawiam :*

      Usuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright © Recenzowane.pl